ISARI ADVENTURE 

FOTOGRAFIA, Wyprawy, PRZYGODA

Rajdy konne: Szlak Licyjski 

Turcja

Opis programu

Licyjska Droga (turecki: Likya Yolu) to oznakowany długodystansowy szlak w południowo-zachodniej Turcji wokół części wybrzeża starożytnej Licji.

Licja była regionem w zachodnich górach Taurus na Półwyspie Teke w południowo-zachodniej Anatolii na wybrzeżu Morza Śródziemnego, położonym w dzisiejszych prowincjach Muğla i Antalya. Według historyków Licyjczycy żyli w późnej epoce brązu. Założyli mistata-państwa wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i utworzyli Ligę Licyjską. Dzięki strategicznemu położeniu mieli świetnie rozwinięty handel morski, a nawet piractwo. 

W późniejszych czasach region Licji był okupowany przez Imperium Perskie, starożytną Grecję, a następnie kontrolowany przez starożytny Rzym, Cesarstwo Bizantyjskie, Imperium Seldżuckie i wreszcie Imperium Osmańskie. Mimo wielu kart historii i kultur nadal można odnaleźć zabytki i grobowce licyjskie w wielu miejscach.

 

Cała droga liczy ok 540 km, ale my pokonamy ok 2o proc. szlaku od Kuzdere, wokół góry Tahtali mijając Gedelme, Beycik, Cirali, Tekirova i Camyuva. Odwiedzimy jedno z licyjskich miast Phaselis, zamek Bizanthene w Gedelme, 2000-letnie drzewa i zobaczymy zapierające dech w piersiach panoramy dzikich zatok i skalistych gór.

Dzień po dniu...

Dzien 1 28.07

Wylot z Polski w godzinach wieczornych

 

Dzień 2 29.07

Przylot w godzinach porannych, odpoczynek w hotelu w Tbilisi. Po późnym śniadaniu wyruszamy do Telavi – stolicy obfitującej w wino Kachetii, gdzie na bazarze zaopatrzymy się w owoce, przekąski na lunch w formie pikniku po drodze oraz wszelakie zaopatrzenie na trasę trekkigu. Z Telavi ruszamy już w góry jedną z najbardziej spektakularnych dróg na Kaukazie, która w najwyższym punkcie osiąga 2850 w n.p.m. i jest najwyej przejezdną przełęczą na Kaukazie. Do Omalo dojedziemy późnym popołudniem, by przy dobrej pogodzie móc zachwycić się zachodem słońca przy twierdzy Keselo nad górną częścią wsi.. Na nocleg zatrzymamy się w rodzinnym pensjonacie w Dolnym Omalo. 

 

Dzień 3 30.07

Po wczesnym śniadaniu, dla rozruszania się przed trasą, na lekko wyjdziemy w góry w stronę granicy z Dagestanem. Trasa z dłuższym podejściem przez las do polodowcowego, turkusowego jeziorka Oreti na wys. 2670 m n.p.m. z przepiękną panoramą na cały region, gdzie z góry zobaczymy naszą trase przejścia na kolejne dni a przy dobrej widoczności i pogodzie obe przełecze do pokonania. Na miejscu chwila przerwy na lunch. Powrót późnym popołudniem do Omalo do pensjonatu, gdzie nabierzemy sił na trasę, która czeka nas od następnego dnia. 

Łącznie:  Podejście ok 1300 m / Zejście ok 1300 m / dystans ok 19 km

 

Dzień 4 31.07

Tego dnia pakujemy już nasze bagaże, które do kolejnej wsi pojadą autem. Po śniadaniu wyruszamy szlakiem do Szenako – trasa krótka, choć ze stromiznami i przez las, czasem z ekspozycją na wąską dolinę. Następnie po zwiedzeniu wioski udamy się do Diklo. Po drodze lunch w formie pikniku. Za Diklo odwiedzimy ruiny starej wsi obronnej i najbliższy granicy z Dagestanem punkt (potrzebne dokumenty do kontroli). Na noc zatrzymamy sie w rodzinnym pensjonacie w Diklo. Dzień lżejszy, by oszczędzić siły na kolejny dłuższy. 

Łącznie:  Podejście ok 350 m / Zejście ok 300m / dystans ok 15 km

 

Dzień 5 1.08

Po wczesnym śniadaniu i spakowaniu bagaży wychodzimy na przełęcz nad Diklo skąd rozpościera się piękny widok na płaskowyż z Shenako oraz okoliczne skaliste wierzchołki, a następnie dość stromo schodzimy do rzeki kierując się w stronę doliny Pirikiti. Za mostem czeka nas dość dość długie i miejscami z błocie, podejście do wsi Chigho, gdzie zatrzymamy się na lunch. Po chwili odpoczynku wyruszymy wzdłuż doliny do zrekonstruowanej wsi Dartlo, gdzie noc spędzimy w odrestaurowanych sredniowecznych domach obronnych, a gospodarze zaproszą nas na kolację do należącej do nich knajpki z tarasem nad rzeką. 

Łącznie:  Podejście 850m / Zejście 800 m / dystans ok 19 km

 

Dzień 6 2.08

Po śniadaniu i spakowaniu bagaży wyruszamy do Kvavlo, twierdzy górującej na grani nad Dartlo, by stamtąd dotrzeć do Dano, a następnie ścieżką z dość dużą ekspozycją do drogi do Czeszo. Tam na lunch ugości nas lokalna gospodyni, słynąca z najlepszego kotori (tuszeckie chaczapuri) w regionie. Stamtąd drogą udamy sie do Girevi, ostatniej cywilizacji na trasie. Tego dnia nasze bagaże przyjadą na koniach, które będą nam towarzyszyć na dalszej trasie. Kolacja i nocleg w rodzinnym pensjonacie. 

Łącznie:  Podejście 400 m / Zejście 300m / dystans ok 17 km

 

Dzień 7 3.08

Po śniadaniu i spakowaniu bagaży musimy odmeldoać się na posterunku straży granicznej i udamy się na starym szlakiem wzdłóż granicy z Czeczenią. Trasa wiedzie doliną rzeki, poza kilkoma podejsciami przeważnie na jednym poziomie. Po ok 5-6 godzinach dotrzemy na polanę Kvahidi u zbiegu górskich rzek, by tam odpocząć. Nocleg w namiotach (2 noce na trasie w naiotach). Kolacja do wspólnego przygotowania na gazie. 

Łącznie:  Podejście 450 m / Zejście 100 m / dystans ok 15 km

 

Dzień 8 4.08

Po śniadaniu, złożeniu namiotów i bagaży wyruszamy w stronę przełęczy Atsunta (3431 m n.p.m.), gdzie najpierw będziemy szli korytem rzeki, a po jej przekroczeniu (przy wyższym poziomie wody konno) mamy spore podejście na przełęcz.

Z przełeczy rozciąga się niesamowity widok na Tuszetię, którą opuszczamy i Chewsuretię do której schodzimy. Po zejściu dotrzemy do polany Khidotani z posterunkim strazy granicznej i wodą, gdzie zostaniemy w namiotach na noc. Kolacja do wspólnego przygotowania na gazie. 

Łącznie:  Podejście 950 m / Zejście 900m / dystans ok 14 km

 

Dzień 9 5.08

Po śniadaniu skłądamy namioty i bagaże, a następnie schodzimy piękną doliną do Mutso, gdzie znajduje sie odrestaurowana, widowiskowo położona twierdza. Tam tez zatrzymamy sie na mały lunch. Dalej autami udamy się do Shatili, gdzie również zwiedzimy średniowieczną twierdzę. Na wieczór dojedziemy do Roszki do rodzinnego pensjonatu.

Łącznie:  Podejście 0 m / Zejście 1000 m / dystans ok 11 km 

 

Dzień 10 6.08

Po wczesnym śniadaniu i spakowaniu bagaży wyruszamy na kolejną przełęcz na spektakularnym masywie górskim Czaukh i, skąd późnym popołudniem dotrzemy do wsi Dżuta. Trasa wyjątkowo piękna z małymi kolorowymi jeziorkami i sporym przewyższeniem. Z parkingu w Dżucie zabiorą nas nasi kierowcy i zawiozą na ucztę do Stepantsminy, gdzie na noc zostaniemy w rodzinnym pensjonacie. 

Łącznie:  Podejście 1250 m / Zejście 1100m / dystans ok 17 km

 

Dzień 11 7.08

Jeśli warunki pogodowe pozwolą udamy się do klasztoru Trójcy Św. na spektakularny wschód słońca z widokiem na Kazbek, najbardziej charakterystyczny 5-tysięcznik w Gruzji. Po śniadaniu przejedziemy do Tbilisi by oddać się zakupom, odpoczynkowi w termach kończąc dzień uroczystą kolacją z pokazem regionalnych tańców gruzińskich. Odpoczynek w hotelu.

 

Dzień 12 8.08

  1. 2:30 wyjeżdżamy na lotnisko w Tbilisi i po odprawie wracamy do Polski

Cena – przy min. 8 osobach płatnych

€ 1850/osoba

Cena zawiera: 

  • Transport – transfer z lotniska i na lotnisko w Antalyi, transport bagaży przez cały rajd, pełni również rolę zabezpieczającą w razie potrzeby.
  • Zakwaterowanie – butikowy hotel na 1 i ostatni dzień, namioty i śpiwory na szlaku. Osoby, które przyjeżdżają w pojedynke, będą do kogoś dokwaterowane, jeżeli chcą być same w namiocie i mieć pokój w hotelu tylko dla siebie – należy do ceny doliczyć 300 euro
  • Wyżywienie – śniadania i obiadokolacje w hotelu, dodatkowo lunche na szlaku
  • Konie wraz z pełnym rzędem jeździeckim
  • Opieka polsko jezycznego przewodnika konnego

 

Cena nie zawiera:

  • Bilet na trasie Polska-Turcja
  • Ubezpieczenie – należy wykupić ubezpieczenie w rozszeżonym wariancie Sport o sporty wysokiego ryzyka/niebezpieczne – w zalezności klasyfikacji wybranych ubezpieczycieli
  • Alkohol – do zaopatrzeia we własnym zakresie, jednak nie zezwalamy na spożycie przed i w trakcie jazdy konnej, a wieczorami max ilosć, pozwalająca na jazdę kolejnego dnia w dobrej kondycji
  • Zyczajowe napiwki / wydatki osobiste

Galeria Wyprawy

Wybierz swoją przygodę

Ponadto znajdziesz u nas

MAsz pytania?

Skontaktuj się z nami

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania, udzielimy wskazówek czy zaplanujemy wspólną przygodę!

Znajdziesz nas:

Wyślij nam wiadomość

ISARI ADVENTURE

FOTOGRAFIA, WYPRAWY, PRZYGODA

Odkryj Gruzję Turcję

+(995) 599 80 24 83
isari.adventure@gmail.com