ISARI ADVENTURE 

FOTOGRAFIA, Wyprawy, PRZYGODA

Trekking: Gruzja Swanetia

Wersja intermediate / advanced

Opis programu

Gruzja to kraj z historią sięgającą kilku tysięcy lat, położony na geograficznej i kulturowej granicy między Europą i Azją. Przepiękne górskie krajobrazy, przywiązanie do tradycji, nadzwyczajna gościnność mieszkańców, wspaniała kuchnia i długa historia winiarstwa, to tylko niektóre powody, dla jakich warto odwiedzić ten kraj.

Nasza trasa zacznie się u podnóża majestatycznej Ushby, skąd wyruszymy jedną z najpiekniejszych tras widokowych w regionie przez polodowcowe jeziorka na przedmieścia Mestii, a stamtąd obejdziemy dolinę by dalej dostać się do Ushguli, nad którym góruje Szchara – Najwyższy szczyt Gruzji 5192 m n.p.m. Codziennie, przez alpejskie łąki i wysokie granie bedziemy docierać do małych, sennych górskich wioseczek, które strzeją wysokie nawet na 25 m wieże obronne przypominające o bojowości regionu i jego mieszkańców, którzy nadal ściśle trzymają się zasad klanowych. Niesamowite jedzenie, alpejska przyroda, wierzchołki ze spływającymi lodowcami i malownicze wąwozy nimi wyżeźbione – to czeka Was podczas 5 dni wędrówki po Zachodnim Kaukazie. A do tego kilka smaczków Megrelii w wiosce etnograficznej, której nie zapomnicie długoooo.

Terminy trekkingu

12.08 - 20.08.2023

Dzień po dniu...

Dzień 1

Wylot do Polski w godzinach rannych i przelot do Gruzji (Wizzair WAW-KUT lądowanie ok. 12.00). Po odebraniu bagaży udamy się do Zugdidi, gdzie po skorzystaniu z kantorów itd. udamy sie do pobliskiej wsi Czchoria, gdzie czekać będzie na nas wystawna megrelska uczta z oprawą. Najlepsza i zdecydowanie najpikantniejsza wersja gruzińskiej kuchni, by nabrać sił przed górskimi zmaganiami. Na wieczór dojedziemy do Mazerii, gdzie na noc zatrzymamy się w rodzinnym pensjonacie z widokiem na Ushbę. 

Dzień 2

Po wczesnym  śniadamiu wyruszamy na przełęcz Guli, by następnie ciesząc oczy oszałamiającym widokiem na Swanetię i Ushbę udać się do jeziorek Koruldi znajdujących się na wys. ok 2700 m n.p.m., a stamtąd zejść do Mestii. Dzień będzie bardzo wysiłkowy, ale widoki wynagrodz każdą kroplę potu. Istnieje możliwość podjechania do miejsca, gdzie szlak mozna skrócić o ok 3 km/zejście 300 m

Dystans – 24 km, Podejścia łącznie – 1400 m, Zejscia łącznie – 1600 m

Dzień 3

Z Mestii wyruszamy szlakiem wzdłuż rzeki, który jest pięknie połozony w dole szerokiej polodowcowej doliny z widokiem na pobbliskie wioseczki z wieżami oraz szczyt Tetnuldi (4858 m n.p.m.). Tego dnia trasa będzie nieco łatwiejsza z przekroczeniem niewielkiej przełęczy po drodze. Na iedługim odcinku szlak łączy się z lokalną drogą między wioskami. Po południu dotrzemy do wsi Zhabeszi gdzie będą na nas czekały nasze bagaże w rodzinnym pensjonacie. 

Dystans – 16 km, Podejścia łącznie – 750 m, zejścia łącznie – 530 m

Dzień 4

Po śniadaniu ruszamy w dalsza trasę, która jest krótsza odległościowo, ale z większymi przewyższeniami. PO podejściu przez las i osiagnięciu wys. ok 2350 m n.p.m., dojdziemy ro lokalnej drogi i dalej szlakiem pod wyciągiem. Stamtąd będziemy mieć już widoki na odsłaniającą się dolinę oraz górując nad nią Ushbą. Czeka nas jeszcze niewielkie podejście by ostatecznie zejsć nieco niżej do wsi Adishi, gdzie dojada już nasz bagaże. Nocleg w pensjonacie. 

Dystans – 11 km , podejście łącznie – 900 m, zejście 530 m

Dzień 5

Po śniadaniu wyruszymy w stronę niewielkie wioski Iprari, gdzie największą przeszkodą ale i przygodą będzie przekroczenie zimnej rzeki wypływającej spod lodowca W sezonie letnim często w tych okolicach proponowana jest możliwośc pokonania rzeki na grzbiecie konia, zwłaszcza jeśli nurt jest wartki i poziom wody wysoki. Po pokonaniu kolejnej przełęczy schodzimy do doliny rzeki, która pokieruje nas do Iprari, gdzie zatrzymamy się na noc. 

Dystans – 19 km, podejścia – 850 m, zejścia – 1050 m

Dzień 6

Po śniadaniu wyruszamy w dalszą drogę, schodząc do szuttrowej drogi, którą kontynuujemy trekking. Trasa jest dość łatwa, biegnie wąskim korytem rzeki szutrową droga z podejściem pod koniec do zespołu wiosek o wspólnej nazwie Ushguli. Odpoczynek w pensjonacie w Ushgili z widokiem na najwyższą górę Gruzji – Szcharę – 5192 m n.p.m.

Dystans – 11 km, podejścia 350, zejścia – 250 m

Dzień 7

Po śniadaniu spakujemy swoje bagaże i iudamy sie na trekking na pobliską grań schodząc z niej pod lodowcem Szchary, skąd z nurtem rzeki wrócimy do Ushguli. 

Dystans – 13 km, podejścia – 700 m, zejścia 700 m

Przy możliwości przejazdu przez Lentekhi zostaniemy na kolejną noc z Ushgui, by o  świcie wyjechać w stronę Kutaisi. Jeśli droga będzie nieprzejezdna nocleg spędzimy w Mestii i dłuższą ale szybszą drogą zjedziey do miasta. 

Dzień 8

Po śniadaniu wyjezdżamy w stronę Kutaisi, gdzie dojedziemy w godzinach popołudniowych. Wizyta w katedrze Bagtati oraz na miejskim bazarze by kupić przyprawy, owoce i pamiątki Wieczorem uroczysta kolacja na zakończenie wyjazdu. Nocleg w Kutaisi w pensjonacie rodzinnym.

Dzień 9

Po śniadaniu wyjezdżamy na lotnisko w celu odprawy i przelotu do Polski.

Cena – przy min. 8 osobach płatnych

€ 1200/osoba

Cena obejmuje:

  • transport z/na lotnisko, transport do Mazeri i ze Swanetii do Kutaisi, transprt baażu w kazdy dzień w górach i asekuracja, w razie potrzeby przewiezienia.
  • zakwateroanie w rodzinnych pensjonatch – pokoje 2,3,4 osobowe, w zalezności od możliwości i rozkładu
  • wyżywienie 3 razy dziennie (śniadania + obiadokolacje oraz pakiety lanczowe na drogę w górach) + megrelska uczta w wiosce etnograficznej 
  • opieka polsko języczego przewodnika podczas całej wycieczki
  • podatki

 

Cena nie zawiera:

  • ubezpieczenia
  • biletu do Gruzji (WIZZAIR WAW-KUT)

OBSERWUJ NASZE PRZYGODY W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

#ISARI_ADVENTURE

Wybierz swoją przygodę

Ponadto znajdziesz u nas

MAsz pytania?

Skontaktuj się z nami

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania, udzielimy wskazówek czy zaplanujemy wspólną przygodę!

Znajdziesz nas:

Wyślij nam wiadomość

ISARI ADVENTURE

FOTOGRAFIA, WYPRAWY, PRZYGODA

Odkryj Gruzję Turcję

+(995) 599 80 24 83
isari.adventure@gmail.com