ISARI ADVENTURE 

FOTOGRAFIA, Wyprawy, PRZYGODA

Rajdy konne: Gruzja konno 10 dni Wysoki Kaukaz

Tuszetia – przez 2 doliny

Opis programu

Gruzja to kraj z historią sięgającą kilku tysięcy lat, położony na geograficznej i kulturowej granicy między Europą i Azją. Przepiękne górskie krajobrazy, przywiązanie do tradycji, nadzwyczajna gościnność mieszkańców, wspaniała kuchnia i długa historia winiarstwa, to tylko niektóre powody, dla jakich warto odwiedzić ten kraj.

Termin Rajdu

25.08 - 03.09.2023

Dzień po dniu...

I dzień

Wylot z Polski w godzinach nocnych 

II dzień

Przylot do Gruzji ok. 5 rano Przejedziemy do Tbilisi, gdzie odpoczniemy w hotelu i zjemy śniadanie. Przejedziemy do David Garedży – gdzie zwiedzimy kompleks monastyrów sięgających przełomu VI i VII w. wykutych w skałach. Następnie udamy się w Udabno – wsi „na pustyni”, do której zostali przesiedleni górale ze Swanetii. Tam skosztujemy prawdziwej swańskiej kuchni. Po południu dojedziemy do Sighnaghi – miasta miłości, gdzie z widokiem na Kaukaz skosztujemy świetnego wina na biesiadzie rozpoczynającej naszą podróż. Nocleg w Sighnaghi. 

III dzień 

Po śniadaniu przejedziemy do Telavi i zaopatrzymy się w owoce i lokalne specjały na miejskim bazarze. To ostatnie miasto na naszej drodze. Po kilkudziesięciu kilometrach będziemy już w górach na jednej z najbardziej widowiskowych dróg na Kaukazie. Po drodze zatrzymamy się na piknik i podziwianie widoków. Po przejechaniu przez przełęcz Abano, najwyżej przejezdną autem przełęcz na gruzińskim Kaukazie (2850 m npm) znajdziemy się w Tuszetii – najdzikszej, mistycznej górskiej krainie, gdzie przez trudność dojazdu przetrwała nie tylko przepiękna natura ale i oryginalna i autentyczna kultura, wierzenia sprzed chrześcijaństwa i naturalna pasterska kuchnia. Na noc zatrzymamy się w gospodarstwie w Dolnym Omalo, gdzie gospodarze sami wytwarzają większość produktów – od warzyw i owoców rosnących w Tuszetii oraz w ich drugim domu, w Alvani, po sery i jogurty od własnych krów. 

IV dzień 

Po śniadaniu wyruszymy na jeden z wyższych punktów widokowych na całą Tuszetię, do polodowcowego jeziorka Oreti na wys. 2670 m npm. Tam odpoczniemy przy pikniku, a następnie sprowadzimy nasze konie do poniższej wsi Khiso. Stamtąd udamy się spowrotem do naszego pensjonatu w Omalo. 

V dzień 

Po wcześniejszym śniadaniu i osiodłaniu koni wyruszymy szybszym tempem w stronę polany na Mirgveli, a stamtąd do Dochu, gdzie po zejściu do rzeki odpoczniemy na pikniku. Stamtąd udamy się wyżej do Gogrulty, a dalej do Vestomty, gdzie będzie czekała na nas uczta pasterska u naszych przyjaciół. Tego dnia zabieramy ze sobą rzeczy do małych plecaków/sakw, które będziemy potrzebować na noc, ponieważ auto nie dojedzie do tej miejscowości. 

VI dzień

Po śniadaniu udamy się szlakiem do malowniczo położonej nad rzeką miejscowości Dżwarboseli. Dzień będzie krótszy w siodle choć ze sporymi przewyższeniami, tak by po połowie dnia dać odpoczynek uczestnikom i koniom po trudnej trasie i przed kolejnymi wyzwaniami. Odpoczynek przy rzece i wieczorna uczta z szaszłykami dodadzą nam sił na kolejne dni. 

VII dzień 

Po śniadaniu udamy się konno na przełęcz Nakaicho, a następnie sprowadzimy konie do rzeki, którą przekroczymy konno kierując się do Chesho, gdzie zostaniemy na noc. Trasa jest dość wymagająca fizycznie dla koni i jeźdźców, ale przepiękna widokowo. W Chesho skosztujemy jedną z najlepszych regionalnych kuchni w Tuszetii. 

VIII dzień 

Po śniadaniu udamy się szlakiem do Kvavlo, a następnie do Dartlo, gdzie zatrzymamy się na lunch. Następnie dojedziemy do Omalo, gdzie nasza gospodyni, zagoni nas do kuchni by razem zrobić khinkali. Wieczorem wspólnie usiądziemy do pożegnalnej supry z naszymi przewodnikami konnymi, kierowcami i gospodarzami. 

IX dzień 

Po śniadaniu opuścimy Tuszetię i autami terenowymi udamy się do Doliny Alazańskiej. Tam odwiedzimy jedną z piękniejszych winnic, gdzie będziemy mieli możliwość delektować się lokalnym winem i czaczą. Wieczór spędzimy w Tbilisi, gdzie po odpoczynku udamy się na kolację z pokazem tańców gruzińskich. Nocleg w hotelu w Tbilisi. 

X dzień 

Ok. 2.30 wyjazd na lotnisko w Tbilisi i wylot do Polski. 

Cena – przy min. 8 osobach płatnych

€ 1200/osoba

Cena zawiera:

  • transport autami terenowymi z lotniska i na wybranych odcinkach w górach. transport bagaży w czasie trekkingu do Dartlo, nastepnie z Roszki do Dżuty, transport do Tbilisi i na lotnisko.
  • zakwaterowanie – Tbilisi (hotel 3*), Omalo, Diklo, Girevi, Roszka, Stepantsminda – rodzinne pensjonaty, Dartlo – domy obronne
  • sprzęt kempingowy – namioty Naturehike 2,3 – osobowe z 2 osobnymi wejściami, maty samopompujące/materace tutystyczne, gaz turystyczny, kuchenki turystyczne, kubki metalowe
  • wyżywienie – śniadania, lekkie lunche, obiadokolacje (Tbilisi – Tuszetia, do Girevi), na trasie Girevi – Kvahidi – Hidotani – Mutso będzie tuszeckie chaczapuri, kawa, herbata, sery, owoce, liofile (po wczesniejszym wyborze. Drobne przekąski trzeba zabrać ze sobą . Mutso (lunch) – Roszka (obiadokolacja, śniadanie), prowiant na drogę na lunch, Stepantsminda (obiadokolacja, śniadanie), lunch w drodze, uroczysta kolacja w Tbilisi.
  • transport bagażu – Omalo-Diklo-Dartlo – samochodem, Roszka-Dżuta – samochodem, Dartlo – Girevi – Kvahidi – Hidotani – Mutso – konno + opieka lokalnego koniarza.
  • uroczysta kolacja pożegnalna z pokazem regionalnych tańców gruzińskich. 

 

Cena nie zawiera:

  • przelot do/z Gruzji (Tbilisi)
  • ubezpieczenia KL i NNW
  • pełnego wyżywienia na trasie Girevi-Kvahidi-Hidotani-Mutso (częściowo do uzupełnienia przez liofile)

OBSERWUJ NASZE PRZYGODY W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

#ISARI_ADVENTURE

Wybierz swoją przygodę

Ponadto znajdziesz u nas

MAsz pytania?

Skontaktuj się z nami

Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania, udzielimy wskazówek czy zaplanujemy wspólną przygodę!

Znajdziesz nas:

Wyślij nam wiadomość

ISARI ADVENTURE

FOTOGRAFIA, WYPRAWY, PRZYGODA

Odkryj Gruzję Turcję

+(995) 599 80 24 83
isari.adventure@gmail.com